Podróżowanie to nie tylko coroczne wyjazdy w ramach odpoczynku wakacyjnego. W pojęciu szeroko dziś rozumianej turystyki kryje się generalnie dużo więcej niż wyłącznie klasyczne pokonywanie kilometrów, wybieranie wielorakich środków transportu po to, aby coś zwiedzić. Dziś wydziela się niesamowicie bogaty wachlarz gałęzi turystycznych. O kilku specyficznych odmianach turystyki więcej poniżej.

Turystyka etniczna – jest to zbiorcze określenie podróży, które przygotowywane są po to, aby poznać obce, nieznane dotąd kultury. To prawdziwe wyprawy realizowane nierzadko na drugi kraniec swiata, w bardzo odległe miejsca, a celem nadrzędnym przyświecającym wszystkim okazuje się poznanie grup społecznych. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów, jakie wiążą się z tego rodzaju turystyką, a mianowicie często człowiek podróżujący w ten sposób styka się z zupełnie innym wymiarem rzeczywistości.

Turystyka kulinarna – jest ona oparta na podróżach w celach poznawania specjałów gastronomicznych i tradycji kulinariów rozmaitych zakątków świata. To wielorakie podróże po miejscach mających kulinarnie naprawdę dużo do zaoferowania. Teoretycznie wszędzie można coś smacznego zjeść, skosztować rarytasów narodowych, regionalnych, ale to też szereg wypraw w ramach targów żywności, rozlicznych jarmarków, festiwali itd. Można także wspomnieć o wyszczególnieniu specyficznej podkategorii w ramach turystyki kulinarnej, jaką jest enoturystyka. To turystyka oparta na podróżowaniu w celu degustowania rozlicznych typów win i ich odmian.